preskoči na sadržaj

Osnovna škola Sveta Nedelja

Login
Tražilica
Brojač posjeta
Ispis statistike od 1. 12. 2022.

Ukupno: 77657
Ovaj mjesec: 3346
Danas: 102
Povijest školstva u Svetoj Nedelji

POVIJEST ŠKOLSTVA U SVETOJ NEDELJI

OD OSNUTKA ŠKOLE DO PRVOGA SVJETSKOG RATA

        Prema podacima koji se nalaze u knjizi pedagoškoga pisca i osnivača Hrvatskoga školskog muzeja Antuna Cuvaja ''Građa za povijest školstva '' proizlazi da je škola u Svetoj Nedelji osnovana godine 1851. No, nigdje nema podataka iz kojih bi bilo vidljivo kako je došlo do osnutka škole, pod kojim je uvjetima počela raditi, tko je bio prvi učitelj.

        Prema usmenoj predaji i prema sjećanju predaka, dolazimo do saznanja da je škola ipak bila osnovana navedene godine, ali je prekinula s radom nakon apsolutizma godine 1851. Ponovno je počela raditi 1856., za što imamo pouzdane podatke u Zakladnici o osnivanju škole. Sluti se da je škola prekinula s radom zbog pomanjkanja prostora i namještaja jer su župljani župe Sveta Nedjelja tek 1853. kupili od mještanina Milana Pravdačića zgradu za školske potrebe. Ne može se znati koja je to zgrada bila jer pouzdanih podataka nemamo. No, da je zgrada doista kupljena za potrebe škole pokazuje sačuvani zapisnik pohranjen u arhivu župne crkve Presvetog Trojstva u Svetoj Nedelji.

        30. travnja 1856. najzad se otvara prva pučka učionica, i to za sva sela koja su i danas na području ove škole.

        Zakladnicom se svetonedeljski župljani obvezuju da će kupljenu zgradu održavati u dobru stanju te da će snositi sve troškove održavanja škole i plaće učitelja. Sama Zakladnica najrječitije govori o vremenu, uvjetima i nastanku škole u našem kraju, stoga donosimo prijepis njezina izvornika:

 

ZAKLADNICA ŽUPNE UČIONE SVETE NEDELJE

        Mi C. Kr. Predstojnik Kotara Samoborskog Adalbert Martinković, gospoštine Kerestinec vlasnik Hipolit grof Pallavićin, kotarski nadglednik narodnih učionah, podarcidjakon Josip Sačić, ravnatelj župne učione, i ujedno svetonedeljski Gjuro Švegel iste župne učione nadzornik Mato Piškorec, općina Rakovpotok Glavar Daniel Farkaš iste općine starješina Mato Čuček, i Stjepan Vlašićek, zatim prisežnici Joso Vlašić, Joso Karabel, Miho Vinovrški i Petar Ivanec, napokon župljani Sv. Nedeljski Francetić Petar, Vlašić Janko, Zlodi Joža i ostali, svim kojim se odlikuje, obzanjujuć dajemo tverdu veru, da u mestu Sv. Nedjelja godine 1856., dne. 30. Travnja derzašmo sedmicu u njoj uvaživši prošnu potrebu narodne prosvete usljed vruće želje, i jednodušne prošnje župljanah Sveto Nedeljskih na temelju školske sustave, od godine 1845. u smislu naredbe visoke C. Kr. Horvatsko Slavonske školske oblasti od 18. Lipnja 1851. br. 5624 ž. š. o. zaključismo ustanovismo sljedeće:

  1. Za župu Sv. Nedeljsku sastojeću iz selah: Brezje, Breg, Dol, Gorica, Kalinovica, Kerestinec, Nedeljščak, Novaki, Orešje, Rakitje i Strmec sa 1730 dušah, i 149 za pohadjanje školi prikladne detce, utemeljuje se župna učiona u Sv. Nedelji, kao stolnom mestu ove župe.
  1. Župljani, koji su za učionu u Sv. Nedelji po brojem 9 ležeću sa gruntom na sobstvene troškove pribavili obvezuju se istu, kao i ostale k njoj spadajuće, te učitelju za porabu ustupljene zgrade u dobrom stanju uzderžati u slučaju potrebe također povekšati, i tako, da će se kada li kod istih popravka ustrebalo bude, troškovi od tog popravka na iste župljanje polag ključa, za sabiranje svakogodišnje platje učitelja ustanovljenog poglavarstva obćinskom rasporezati, te poslije odobrenja C. Kr. kot. Ureda pribavitog od dotičnikah sabrati.
  1. Plaća učitelja, zajedno mestnog orgulaša osi gore naznačenog besplatnog stana, opredjeljuje se u godišnjem 300 f u sr. u koju i potrebe derva uračunana jesu, koja se istome, na dva roka, tj. koncem mjeseca Travnja perva, a koncem mjeseca Listopada druga polovica u gorovom novcu isplaćati imade. Ovih 300 f imadu se na župljane Sv. Nedeljske izuzevši gg. vlastnike gospoštine Kerestinec, dobra Brezja, dobra Kalinovica, polag broja duša u svakoj pojedinoj kući živučih bez obzira na starost, rasporezati. U tu sverhu imaće gosp. mestni župnik svake godine do 15. Rujna iskaz dušah u krugu župe nalazeći se sastaviti, te C. Kr. kot. Uredu podneti, odakle će se isti iskaz glavarstvu obćinskom za rasoprezanje gore naznačene svote dostaviti. Na taj način inadjena dužnost svakog pojedinog župljana imat će se po C. Kr. kot. Uredu izpitati, te poslije odobrenja po Obćinskom glavarstvu do gore naznačenih rokovah od dotičnikah sabrati, i učitelju uz redovito biljegovahu nemiru uručiti.
  1. G. grof Hippoliti Pallavićni obećava, da će, dok se u svezu ove obćine nalazio bude za uzderžavanje o te župne učione svake godine 40 f u sr. dati, koji prinos se ipak ne imade kao terh gospoštine smatrati već jedino sačinjava dobrovoljni preimenovanog gospodina grofa.

Pod istim uveti obečuje se g. Maxo Piškorec vlastnik dobra Brezja 6 f. u sr. a gosp. Daniel Farkaš vlastnik dobra Kalinovica 4 f. u sr. svake godine za uzderžavanje iste učione doprinjeti.

  1. Za grijanje učione odredjuje se šest hvati dervah na godinu koji će se iz tih 50 f. kojeno gg. grof Hippolit Pallavični, Max Piškorec i Daniel Farkaš svake godine učioni poklanjadu pribaviti. Otaj trošak čini hvat dervah po 5 f računajuč 30 f u sr. a ostalih 20 f upotrebit će se za nabavu manjih svakogodišnjih potrebštinah.
  1. Prenavedenu svotu od 50 f dotično Glavarstvo od gg. Darovateljah svaku godinu s koncem meseca Listopada pobrati, i, 30 f u ime za grijanje škole potrebnih dervah na vučitelju uručiti imao bude, ostalih 20 f sr. za potreboće školne kano što vre gori rečeno, nuz buduće računa poglavarstvu občine Rakov Potok C. Kr. kotar Zredu polaganje u blagajni občinskoj ostanejo.

Za neporečivi obstanak ove naše narodne učione i veću sigurnost učitelja, ovu četri jednoglasna ispisa sastavljenu zakladnicu radostno izdajemo, i potvrđujemo podpismo naših imenah, i udarcem naših službenih pečatah.

U Sv. Nedelji dne 30. Travnja 1856.

Adalbert Martinković C. Kr. kotar. Predstojnik.

Josip Šačić, Podjašprišt okružja Okićkog i župnik Stupnički, kao Pučkih učionah nadziratelj.

Djuro Švagel v. r. župnik Sv. Nedelje i učione ravnatelj.

Marqiz Pallavićni m. p.

Max Piškorec m. p.

Daniel Farkaš v. r. načelnik

Mato Čuček starešina z. k.

Stjepan Vlašiček, starešina z. k.

Joso Vlašić, prisežnik z. kr.

Joso Karabelj, prisežnik, z. kr.

Miho Vinoverški, prisežnik z. kr.

Peter Francetić, z. kr.

Janko Vlašić z. kr.

Joso Zlodi z. k župlani pomeni D.

Karić v. r. Tajnik

        Iz zakladnice su vidljive okolnosti u kojima je osnovana prva svetonedeljska učionica, kolika je bila plaća učitelja te kako je zamišljena nastava, dakle, prvi koraci utemeljenja pismenosti ovog okružja, ali nema podataka o prvom učitelju. Ne postoje zapisani podaci iz kojih bismo mogli doznati tko je bio prvi svetonedeljski opismenjivač, ipak bi, prema kazivanju najstarijih mještana koji se još sjećaju što su im pričali njihovi preci, prvi učitelj mogao biti stanoviti Miljan, otac mjesnog župnika.

               Pouzdano se zna da je prvog vjerojatnog učitelja godine 1860. naslijedio učitelj Antun Majer koji je u školi radio sve do 1885. Iz jednog izvješća o radu škole koji on sam šalje prilično je vidljivo da je škola radila negdje od 1851. godine. Na to ukazuje rečenica iz izvješća: „Već ima preko dvadeset godina kako ovdje radi pučka učiona, a još nema ograđenog školskog vrta“. Dopis je pisan godine 1874.

        Usporedo s osnivanjem škole formiran je i školski odbor od 6 članova. Predsjednik odbora dugo je bio mjesni župnik Vjekoslav Miljan. On je ujedno tijekom cijelog vijeka svoga pastoralnog službovanja i školski nadzornik. Iz raspoloživih zapisnika tadašnjega školskog odbora vidljivo je da je odbor vrijedno rješavao sva važna pitanja škole, od ogrjeva, plaće učitelja, do orguljanja u crkvi. Vodila se briga o polasku učenika u školu, sazivani su roditeljski sastanci, pozivani su roditelji neredovitih učenika, a vodio se i nadzor nad radom učitelja u školi.

        Poput većine učitelja toga doba i Majer je orguljao u crkvi, a za taj je posao dobivao plaću u naturi, premda mu je Zakladnicom i taj posao bio uračunat u plaću od 300 forinti. Zajedno s mjesnim župnikom išao je ubirati mošt, a jedan dio od ubranog pripao je njemu. Međutim, godine 1875. izašla je okružnica Kraljevske županijske oblasti kojom se učiteljima zabranjuje ubiranje mošta i drugih poljoprivrednih proizvoda za orguljanje u crkvi.

        Osamdesetih i devedesetih godina često su se održavali roditeljski sastanci koje je sazivao školski odbor preko općinskoga poglavarstva Rakovog Potoka, koji je tada bio sjedište općine. Na sastanke su pozvani samo roditelji slabih učenika, a najviše oni čija su djeca neredovito pohađala školu. Školski je odbor često sporazumno otpuštao učenike iz škole zbog siromaštva. Iz zapisnika toga odbora vidimo da je jedne školske godine zbog siromaštva iz škole otpušteno 27 učenika, petorica jer su pet godina polazila isti razred i dvojica jer su navršila 14 godina.

 




preskoči na navigaciju